search:

Podstawowe rekuperatory bezkanałowe - zasady ich funkcjonowania

Prawidłowa wentylacja mechaniczna w budynkach jest niezbędna do tego, by przebywający na terenie obiektów ludzie, mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo. Urządzenia wentylacyjne coraz częściej montowane są nie tylko w biurowcach i innych budynkach użyteczności publicznej, lecz także w domach jednorodzinnych.

Różne bywają motywy, dla których decydujemy się na instalację systemu wentylacyjnego. W przypadku budynków o dużej powierzchni, podłączenie urządzeń wentylacyjnych jest konieczne. Bez tego budynek nie zostanie dopuszczony do użytku.

W przypadku właścicieli domów jednorodzinnych, tym co decyduje o inwestycji w wentylator jest przede wszystkim troska o zdrowie domowników. Warto w tym momencie wspomnieć, że wentylacja dostępna jest dla każdego. Każdy budynek ma podstawowe elementy wentylacyjne, umożliwiające wentylację naturalną.

Chodzi tu o przepływ powietrza przez otwarte okno i kratki wentylacyjne. Ten podstawowy typ wentylacji musi mieć każdy; wentylacja mechaniczna jest dodatkowym udogodnieniem, z którego w pierwszej kolejności korzystają często alergicy.

O tym, jak zdradliwe może być świeże powietrze w okresie pylenia roślin, wie każdy alergik. Nie sposób jednak nie otwierać okien i nie wietrzyć pomieszczeń. Podczas wietrzenia jednak do mieszkań docierają pyłki, bakterie i zarazki, krążące w powietrzu. O infekcję więc nietrudno.

Dobrym rozwiązaniem stają się więc wentylatory, które doprowadzają kanałami wlotowymi i wylotowymi świeże powietrze. Nim jednak taki strumień powietrza dotrze do pomieszczeń, poddawany jest filtrowaniu. W wyniku tego procesu powietrze zostaje oczyszczone z wszelkich pyłków. Jest więc bezpieczne dla alergika.

Niestety, koszt takiej instalacji jest bardzo duży. Oprócz zakupu samego wentylatora, dochodzi konieczność montażu kanałów, którymi przepływać będzie powietrze. Wentylatory muszą być podłączone do prądu - urządzenia zużywają więc duże ilości energii, co odbija się później na rachunkach za prąd.

Koszt dostarczania świeżego powietrza okazuje się więc bardzo wysoki. W takich wypadkach przydać się mogą urządzenia wspomagające, które pozwolą te koszty zminimalizować. Jednym z takich urządzeń są rekuperatory, których zadaniem jest odzysk ciepła.

Wadą instalacji rekuperatorów jest znów wysoka cena zakupu urządzeń, która skutecznie potrafi odstraszyć potencjalnych nabywców. Jeśli jednak oszacujemy korzyści płynące z wykorzystania rekuperatora, szybko może się okazać, że inwestycja nam się zwróci.

Rekuperatory pozwalają odzyskać energię wykorzystywaną do wentylowania pomieszczeń, przekazując ją do ogrzania powietrza nawiewanego. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń. Jeśli do tego całą nasza instalację domową wyposażymy dodatkowo w gruntowe wymienniki ciepła - oszczędności mogą być naprawdę duże.

Coraz częściej użytkownicy rekuperatorów zaczynają odchodzić od tych urządzeń, które opierają się na konieczności ich podłączenia do kanałów. Nowsze rekuperatory montowane są pod sufitem bądź na dachach i do prawidłowego funkcjonowania nie potrzebują doprowadzenia kanałów.

Są tańsze, także w eksploatacji, zajmują mniej miejsca, pozwalają na odzysk ciepła do ogrzewania powietrza i umożliwiają odzyskiwanie pary wodnej do nawilżania strumienia powietrza. Ich zalety doceniają firmy stawiające nowoczesne budynki różnego typu. Nikt bowiem nie wyobraża sobie, że profesjonalnie urządzony salon fitness będzie szpecił połączony kanałami rekuperator.