Na tradycyjny system wentylacji składa się wiele elementów, np. kanały nawiewne, wywiewne, anemostaty, które nakierowują strumień powietrza do otworów wentylacyjnych, przepustnice regulacyjne, dysze, rury. Najwięcej pracy (i pieniędzy) pochłania wykonanie lub izolacja przewodów, dlatego montaż wentylacji nie zawsze jest opłacalny lub możliwy.
Nie trzeba jednak rezygnować z komfortu posiadania zdrowego, czystego i nawilżonego powietrza w obiekcie. Wystarczy zamontować wentylację bezkanałową, czyli rekuperatory, które nie są podłączone do sieci przewodów. Urządzenie to instaluje się na ścianie pod sufitem (wersja podsufitowa) lub na dachu budynku (wersja dachowa).
Rekuperatory bezkanałowe typu podsufitowego najczęściej wybierane są do małych lokali (biur, domów opieki, siłowni, gabinetów kosmetycznych czy fryzjerskich) lub ich określonych części (np. gabinetów dyrektorskich, sal fitness). Rekuperatory dachowe to rozwiązanie przeznaczone dla budynków o znacznej kubaturze, np. hal sportowych, produkcyjnych, warsztatów, magazynów, sklepów wielkopowierzchniowych.
Rekuperatory bezkanałowe zużywają bardzo mało energii. Te w wersji podsufitowej charakteryzują się cichą pracą. Wydajność urządzeń zależy od mocy i dedykowanej powierzchni. Najmocniejsze jednostki potrafią w ciągu godziny wymienić 1500 litrów powietrza. Istnieje również możliwość wyposażenia ich w czujniki wilgoci oraz dwutlenku węgla, by nie tylko dbały o zdrowie użytkowników, lecz również ich bezpieczeństwo.